ThaliaFan.com

Thalianın dünyasına hoşgeldiniz

AnasayfaPortalliKayıt OlGiriş yap

Soğukta yüz felcine dikkat

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
seduccion
Super mod
Super mod

Erkek
Yaş : Kayıt tarihi : 08/04/08 Mesaj Sayısı : 4687 Nerden : Thalia dünyasından... Hobiler : Thalia-Britney Kardeşliği Fobiler : ----
Konuya puan ver
MesajKonu: Soğukta yüz felcine dikkat   Cuma Ocak 02 2009, 00:39

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Alper Şener, soğuk havalarla birlikte yüz felci riskinin arttığına dikkat çekerek, dışarı çıkarken mutlaka atkı ve bere takılmasını önerdi.

Tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışıyla birlikte iyiden iyiye soğuyan havalar sağlık açısından birçok riski de beraberinde getirdi. Erişkinlerde özellikle kış aylarında sık görülen hastalıklardan birinin yüz felci olduğunu söyleyen ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, yüz felcinin, yüzdeki motor uyarımı yapan sinirin özellikle soğuk ve rüzgardan etkilenerek uyarıları iletememesinden kaynaklandığını ve birkaç saat içerisinde gelişebildiğini açıkladı.
Yüz felci halinde göz kapağının kapatılamadığını, dudak kenarının düştüğünü ve alnın kırıştırılamadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, “Bu gibi durumlarda hastaların yüzde 80’i, 2- 3 haftada iyileşirken yüzde 10’unun iyileşmesi bir yılı bulabilir. Yüz egzersizi ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Özellikle daha önce yüz felci geçirmiş olan hastalarımız kış aylarında mutlaka atkı ile yüzlerini korunmalıdır. Çünkü bu hastalar tekrar yüz felci geçirmeye meyillidir" dedi.

MOTOSİKLET KULLANLAR DİKKAT ETMELİ

Yüz felcini sadece soğukla bağdaştırmanın doğru olmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, şunları söyledi:
“Özellikle ülkemizde motosiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla yüz felci riski de artmıştır. Motosiklet kullananlarda rüzgar teması arttığı için yüz felci görülebiliyor. Bu yüzden motosiklete binenler mutlaka kask takmalılar. Hatta koruma önlemi olarak kar maskesi de kullanabilirler. Birde denize kıyısı olan bölgelerde soğuk ve rüzgarla temas halinde olan balıkçılarda yüz felci hastalığı daha çok görülebiliyor.”

Kaynak:Hürriyet/Sağlık

25
http://www.britneythalia.com
jolie_esra
It's my party
It's my party

Kadın
Yaş : 27 Kayıt tarihi : 07/09/08 Mesaj Sayısı : 729 Nerden : izmir Hobiler : okumak ve okumak Fobiler : yılan akrep böcek vs
Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Soğukta yüz felcine dikkat   Cuma Ocak 02 2009, 22:14

atkı ve bere takınca çok bunalıyorum.resmen fenalaşıyorum Very Happy başka yöntem var mı acaba???
seduccion
Super mod
Super mod

Erkek
Yaş : Kayıt tarihi : 08/04/08 Mesaj Sayısı : 4687 Nerden : Thalia dünyasından... Hobiler : Thalia-Britney Kardeşliği Fobiler : ----
Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Soğukta yüz felcine dikkat   C.tesi Ocak 03 2009, 22:35

Bende Okula giderken çok fena oluyorum.Başka bi yöntem olursa bu bölüme koyarım Wink

25
http://www.britneythalia.com
aslıgül

Kadın
Yaş : 29 Kayıt tarihi : 17/08/08 Mesaj Sayısı : 137 Nerden : erzincan Hobiler : Fobiler :

Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Soğukta yüz felcine dikkat   Cuma Şub. 13 2009, 13:18

Ben daha önce duymuştum hatta bir akrabamın başına geldi.
Thalia's Angel
Amor a la Thalia!
Amor a la Thalia!

Kadın
Yaş : Kayıt tarihi : 14/09/07 Mesaj Sayısı : 10525 Nerden : venüsten Hobiler : thalia Fobiler :
Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Soğukta yüz felcine dikkat   Cuma Şub. 13 2009, 13:30

Çok kötü ya.İnş başımıza gelmez bu hastalık:( sağol Sezer.
Sponsored content

Konuya puan ver
MesajKonu: Geri: Soğukta yüz felcine dikkat   

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası